Dziś mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 r., w wigilię żydowskiego święta Pesach, w momencie rozpoczęcia zarządzonej przez Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta w Warszawie, wybuchło w getcie warszawskim powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej.

🌼Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dedykuje ją cywilom – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Dlaczego żonkile? O tym możemy przeczytać na stronie muzeum Polin:
„Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
🌼Przypnij dziś żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć! Pierwszy raz w historii ponad 3 000 wolontariuszy i wolontariuszek rozda papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.
🌼Udostępnij rocznicowe grafiki, zdjęcia żonkili lub żonkilowych naklejek – oznaczaj je #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile i #polinmuseum, @polinmuseum.
🌼Weź udział w organizowanych przez nas wydarzeniach online i offline; zobacz nową wystawę czasową „Wokół nas morze ognia”.
🌼Sprawdź szczegóły na stronie: bit.ly/akcja_zonkile2023
___
W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.