Wola Okrzejska

W Woli Okrzejskiej, wsi oddalonej od Woli Gułowskiej o niecałe 11 km od ponad 50 lat funkcjonuje muzeum poświęcone jednemu z najsłynniejszych pisarzy polskich – Henrykowi Sienkiewiczowi.

henryk_sienkiewicz

W dworku, gdzie 5 maja 1846 r. urodził się Henryk Sienkiewicz utworzono muzeum, w którym do dziś gromadzone są pamiątki związane z noblistą i jego rodziną.
Wśród bardzo wielu cennych eksponatów można wyróżnić między innymi biurko pisarza, jego okulary oraz pióro, którym się posługiwał.
Na ścianach wiszą portrety najbliższych Sienkiewiczowi osób, a także obrazy wybitnych malarzy – Franciszka Kotrzewskiego – „Janko Muzykant” (1904 r.) czy Franciszka Pautscha – „Bohun” (1927 r.).
Znajdziemy tam też wiele rekwizytów przywiezionych do muzeum wprost z planu zdjęciowego m.in. tron Nerona z filmu „Quo Vadis”, a także akwarele i rysunki inspirowane utworami i bohaterami twórcy.
Spacer wśród 1500 tomów dzieł noblisty umila płynąca w tle nastrojowa muzyka.
Park otaczający dworek jest wspaniałym miejscem odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu, a kolekcja rzeźb ludowych inspirowanych twórczością pisarza zachwyca talentem i precyzją rzeźbiarzy.
W ostatnim czasie placówka poszerza znacznie swoją atrakcyjność poprzez zakup pamiątek po pisarzu, wśród najbardziej unikalnych i cennych znajduje się rękopis „Potopu”.
Adres: Wola Okrzejska 105, 21-480 Wola Okrzejska
Wtorek -Niedziela – godz. 10.00- 17:00
Tel. 25 755 90 00


W sąsiedniej wsi – Okrzei znajduje się „Kopiec Henryka Sienkiewicza”, tworzony w latach 1932-1938 na cześć pisarza. Tysiące osób z Polski i z zagranicy usypało 15 metrowy kopiec, na szczycie którego znajduje się wykonany z białego marmuru pomnik Sienkiewicza.
Oprócz zwiedzenia samego kopca warto zatrzymać się i popodziwiać piękno okrzejskiej przyrody.