81. ROCZNICA OSTATNIEJ BITWY WOJNY OBRONNEJ 1939 R.

muzeum_kleeberczykow_plakat (15)W sobotę 3 października br. zapraszamy na obchody 81. rocznicy Ostatniej Bitwy Wojny Obronnej 1939 r. , którą w dniach 2-5 października pod Kockiem, Wolą Gułowską i Serokomlą stoczyła Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” generała Franciszka Kleeberga.

Uroczystości rozpocznie o godz. 10:00 Msza Święta Polowa na Cmentarzu Wojennym w Turzystwie, przy kwaterze poległych żołnierzy „SGO” Polesie. O godz. 12:00 przy Drodze Unitów Podlaskich w Woli Gułowskiej odbędzie się uroczyste otwarcie Alei Dębów Pamięci, będącej częścią ogólnopolskiej akcji „KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”. W ramach społecznego programu w Woli Gułowskiej uhonorowana zostanie pamięć siedemnastu ofiar zbrodni katyńskiej, oficerów 3 Pułku Strzelców Konnych jednego z oddziałów wchodzących w skład SGO „Polesie”.
Kolejnym ważnym punktem obchodów będzie odsłonięcie pomnika ku czci żołnierzy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, która odbędzie się o godz. 15:00 w Lipinach. Po części oficjalnej na wiejskim placu zabaw odbędą się pokazy kawaleryjskie.
O godz. 19:00 uroczystości przeniosą się do Kalinowego Dołu gdzie jak co roku odbędzie się tradycyjny capstrzyk kawaleryjski przy pomniku poświęconym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego poległym w trakcie kampanii 1939 r.
Serdecznie zapraszamy!
Podczas uroczystości obowiązuje reżim sanitarny.