83. ROCZNICA OSTATNIEJ BITWY KAMPANII POLSKIEJ 1939 R. POD PATRONATEM NARODOWYM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY

Centralne obchody 83. Rocznicy ostatniej bitwy kampanii polskiej 1939 r. rozpoczęliśmy w sobotę 1 października zawodami i pokazami kawaleryjskimi na błoniach przyklasztornych, których organizatorami byli: Federacja Kawalerii Ochotniczej RP oraz Stowarzyszenie Kawaleria. Później uroczystości przeniosły się do Lipin gdzie przy pomniku „W hołdzie żołnierzom 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Bohaterom walk o niepodległość i granice, obrońcom Rzeczypospolitej w 1920 i 1939 roku” nastąpiło złożenie wieńców.

Uroczystości tego dnia zakończył tradycyjny już wieczorny capstrzyk kawaleryjski w Kalinowym Dole, przy pomniku poświęconym żołnierzom 3 pułku strzelców konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego poległym w trakcie kampanii 1939 r. Warto przypomnieć, że potyczka w Kalinowym Dole była ostatnią potyczką kampanii wrześniowej – doszło do niej nad ranem 6 października, już po wydaniu przez gen. Kleeberga rozkazu kapitulacji.

Główne uroczystości rocznicowe odbywały się w niedzielę, która była też trzecią rocznicą święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.

O godz. 10 rozpoczęła się Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września. Przybyli na nią rodzina gen. Kleeberga, Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, zastępca prezydenta miasta Lublin Artur Szymczyk, Magdalena Sawko w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, Marek Woch w imieniu ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, współczesne wojsko na czele z dowódcą 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka gen. bryg. Arkadiuszem Szkutnikiem, zastępcą dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Michałem Rohde, dowódcą 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafałem Miernikiem , szkoły noszące imię generała lub formacji wchodzących w skład SGO „Polesie”, władze samorządowe na czele z gospodarzem wójtem gminy Adamów Karolem Ponikowskim, delegacje z miejscowości związanych z SGO „Polesie”, mieszkańcy. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz na Cmentarz w Turzystwie gdzie przy kwaterze żołnierzy SGO „Polesie” został odczytany apel pamięci, nastąpiła salwa honorowa i złożenie wieńców.

Później uroczystości przeniosły się na błonia przyklasztorne gdzie odbył się uroczysty apel połączony z wręczeniem 19 Lubelskiej Brygadzie Zmechanizowanej Chorągwi Wojska Polskiego. Władze gminy Adamów nadały honorowe obywatelstwo dwóm osobom. To gen. Michał Rohde prawnuk gen. Franciszka Kleeberga oraz rotmistrz Dariusz Waligórski.

W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, jednostki wojskowe, kawaleria ochotnicza, rodziny pułkowe i rodzina gen. Franciszka Kleeberga – a także ochotnicza straż pożarna, młodzież szkolna i oczywiście mieszkańcy, dla których pamięć o tej bitwie jest wciąż żywa. Zgodnie ze słowami dowódcy SGO „Polesie”, który w rozkazie kapitulacyjnym, żegnając się z żołnierzami i dziękując im, napisał: „Wierzę, że staniecie, gdy będzie potrzeba

Przez cały dzień można było oglądać sprzęt wojskowy – współczesny i historyczny – podziwiać pokazy kawaleryjskie, spróbować swoich sił na strzelnicy, posilić się wojskową grochówką.

Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Dowiedz się więcej: 83. ROCZNICA OSTATNIEJ BITWY KAMPANII POLSKIEJ 1939 R. POD PATRONATEM NARODOWYM PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY