Historia Muzeum czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej jest poświęcone ostatniej bitwie kampanii wrześniowej, kiedy to Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie”, dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyła bój z niemieckimi oddziałami XVI Korpusu Zmotoryzowanego pod Kockiem.


Początków muzeum należy szukać w szkolnej izbie pamięci, w której przez ponad 30 lat zbierano i gromadzono pamiątki wojenne.
Z czasem muzeum zostało przeniesione do domu kultury, znanego nam jako Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. To tu, na powierzchni około 200 pokazujemy przedmioty tematycznie związane z wojną obronną ’39 roku. Przy czym szczególnie zwracamy uwagę na szlak bojowy SGO „Polesie”. Wśród wielu bardzo cennych eksponatów na uwagę zasługuje bandera Flotylii Pińskiej oraz „Srebrna Lanca” – nagroda przechodnia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Oprócz wyżej wymienionych dużym zainteresowaniem cieszą się elementy umundurowania i wyposażenia Wojska Polskiego oraz wojsk niemieckich i sowieckich, dokumenty, zdjęcia, pamiątki osobiste żołnierzy, a także oporządzenia końskie, w tym siodła, ogłowia, strzemiona, munsztuki itp. Warta obejrzenia jest też broń palna i jej elementy, bagnety, szable, łuski, a nawet lance ułańskie.

DSC_8814
Od 2014 roku muzeum zmieniło swoje oblicze i stało się jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w tej części Polski. Dzięki zastosowanym multimediom można poczuć atmosferę tamtych dni. Usłyszeć i dotknąć historii. Zwiedzający mogą przejść przez pełny szlak bojowy, zaczynając od września 1939 r. poprzez akt kapitulacji, aż po sugestywny memoriał. Różnorodność przestrzeni, atmosfery i bodźców ma na celu wprowadzenie obserwatora w świat bohaterów kampanii wrześniowej. Zmobilizowanie wszystkich zmysłów pozwala poznać dogłębnie to, co było w duszy każdego z walczących o wolną Polskę. System multimedialny i nagłośnieniowy pozwolił nam na dostosowanie pokazu do grupy wiekowej, językowej czy niepełnosprawnej zwiedzających.

 

Pozwólcie porwać się historii, odwiedźcie nas w Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej.

logo