Odszedł ostatni żołnierz SGO „Polesie”

262479219_2142597932545182_3107684059426065187_nZ głębokim żalem przyjęliśmy informacje o śmierci Pana Porucznika Franciszka Skrzypczyka- ostatniego podkomendnego generała Franciszka Kleeberga.

Pan Porucznik do końca swoich dni był wzorem prawdziwego patrioty, oddanego Ojczyźnie, a także ojca, dziadka i głowy rodziny. Porucznik odszedł na wieczną warte w wieku 103 lat. Cześć Jego Pamięci.

————————————————————————–
Franciszek Skrzypczyk urodził się 30 listopada 1918 r. jako najmłodsze dziecko w wieloletniej rodzinie. Mimo wysokich kosztów nauki i obowiązków w przydomowym gospodarstwie po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w gimnazjum w Częstochowie. W lipce 1936 r. podjął praktykę w nadleśnictwie Łobodno. 10 marca 1939 r. został powołany do 80 pułku piechoty w Słominie, który został wysłany w okolice Mławy. , wchodząc w skład 20 Dywizji Piechoty „Modlin” . W pierwszych dniach września brał udział w bitwie pod Mławą. W nocy z 3 na 4 września 20 DP otrzymała rozkaz wycofania się z dotychczasowych pozycji z powodu groźby okrążenia. Po przetransportowaniu na Kresy Wschodnie, Franciszek Skrzypczyk dołączył do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” i brał udział w bitwie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Kilka dni po ogłoszeniu przez generała Kleeberga kapitulacji wojsk polskich został pochwycony przez Niemców i uwieziony w obozie dla internowanych w twierdzy Dębin, z której jednak udało mu się uciec. W Częstochowie zaangażował się w pracę konspiracyjną w ramach organizacji Biuro Emigracyjne, która zachęcała młodzież do ucieczki do Francji i zaciągania się do polskich sił zbrojnych. Podczas próby aresztowania przez Niemców szczęśliwie uciekł i udał się w Góry Świętokrzyskie. , gdzie zasilił oddziały partyzantki Armii Krajowej, a następnie do Komarówki na Podlasiu. W 1943 r. został zatrzymany w łapance w Łukowie i wywieziony do Niemiec do obozu pracy w Berlinie potem do Salzgitter. Z powodu wykrycia jego przeszłości zdrady całej siatki partyzanckiej, za namową działacza AK posługiwał się nazwiskiem Jan Ogrodnik. 8 kwietnia 1945 r. jego obóz został wyzwolony przez 8 Armię Amerykańską. W Niemczech Franciszek Skrzypczyk pozostał do początku grudnia, tam przeszedł szereg szkoleń oraz ożenił się z Marią Widelską. Do Polski powrócił pod nowym nazwiskiem „Jan Skrzypczyński”- w celu uniknięcia politycznych represji. W 1956 r. powrócił o przywrócenie swojego prawdziwego nazwiska. 2 kwietnia 2001 r., otrzymał stopień podporucznika rezerwy. 23 czerwca 2021 Franciszek Skrzypczyk został awansowany na stopień porucznika.
O terminie uroczystości pogrzebowych poinformujemy wkrótce.