„Kusaki obchodzono głośno i hucznie: jedzono i pito ponad miarę, tańczono, swatano. W ostatnie dni karnawału, zwane diabelskimi lub ostatkami raczono się tłustymi słodkościami – racuchami, blinami i pampuchami oraz ciastem nadziewanym słoniną i smażonym na smalcu. Stąd pochodzi tradycja „tłustego czwartku”, który rozpoczynał „tłusty tydzień”, wieńczący karnawał. Dziś z bogactwa dawnych obyczajów pozostał tylko „tłusty czwartek” …. i tu nie do końca się zgadzamy bo w Gminie Adamów z bogactwa dawnych obyczajów zostały jeszcze „Kusaki”
Szaleństwo to słowo doskonale opisuje to co działo się w niedzielę 23 lutego w gościnnych progach Zespołu Szkół w Adamowie, gdzie już po raz kolejny odbyły się „Kusaki”,czyli prezentacje ludowych piosenek, zwyczajów oraz potraw ostatkowo – zapustnych. Aby wspólnie z mieszkańcami gminy Adamów świętować koniec karnawału na „Kusaki” przybyli : obejmujący Honorowym Patronatem wydarzenie Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek, Wójt Gminy Serokomla pan Piotr Chaber,pani Renata Klebowska – Szustek kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Łukowie oraz przedstawiciele Rady Gminy Adamów. Podobnie jak w latach minionych Adamów gościł artystów z bliska i z daleka. Tegoroczną edycję imprezy uświetniły(-li) swoimi występami : „Szalibabki” z Serokomli, „Polne Kwiaty”z Woli Gułowskiej, „Jarzębina Czerwona” ze Stanina, Koło Przyjaciół Tradycji „Szlinówka” z Hordzieżki „Jagódki” ze Żdżar, „Świderzanki” ze Świderek. Oczywiście na scenie pojawili się również gospodarze imprezy czyli zespół „Modry Len”, który zaprezentował nie tylko umiejętności wokalne, ale również aktorskie. A to za sprawą wystawianego widowiska „Zagłoba Swatem” opracowanego w ramach projektu „Kultywowanie lokalnych tradycji i historii ukierunkowanych na innowacje na obszarze LGD „Razem”. Nie tylko gra aktorska, ale również stroje szlacheckie zakupione w ramach projektu robiły na publiczności „oszałamiające” wrażenie. Na zakończenie występów Poseł na Sejm RP Sławomir Skwarek wspólnie z przewodniczącą Rady Gminy Adamów panią Anną Bartosiewicz wręczyli uczestnikom podziękowanie i drobne upominki ufundowane przez Biuro Poselskie Posła na Sejm RP Sławomira Skwarka. Imprezę zakończyła degustacja ostatkowych potraw.
Organizatorami imprezy byli: Dom Kultury-Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej oraz Zespół Ludowy „Modry Len” z Adamowa na czele z panią Aliną Górczyńską.