W dniach 2-6 października 1939 roku na terenie kilkudziesięciu miejscowości w rejonie Kocka, Serokomli i Woli Gułowskiej Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez gen. Franciszka Kleeberga stoczyła bój z niemiecką 13 Dywizją Piechoty Zmotoryzowanej, której z odsieczą przyszłą 29 Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej. Pomimo sukcesów militarnych bitwa zakończyła się kapitulacją wojsk polskich.
W piątek 1 października obchody 82. rocznicy ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. rozpoczęła olimpiada historyczno-sportowa o kawaleryjskim zabarwieniu „Stańcie do boju o wiedzę i tężyznę!”
To spektakularne wydarzenie dla młodzieży w oryginalny sposób łączyło edukację, upowszechnianie historii, sport oraz społeczną integrację. Priorytetowym celem olimpiady było uczczenie pamięci uczestników ostatniej bitwy kampanii jesiennej 1939 r. W olimpiadzie wzięło udział 5 szkół: Szkoła Podstawowa w Adamowie, Zespół Szkół w Woli Gułowskiej, Szkoła Podstawowa w Krzywdzie, Szkoła Podstawowa w Okrzei, Szkoła Podstawowa w Wojcieszkowie. Uczniów w konkurencjach sportowych m.in. biegach uliczno-przełajowych, wojskowym torze przeszkód, przeciąganiu liny oraz w quizie sprawdzającym wiedzę historyczną wspierali żołnierze z batalionów 19 LBZ jak również kawalerzyści z oddziałów kultywujących tradycje pułków walczących pod Wolą Gułowską. Organizacja olimpiady edukacyjno- sportowej była swoistą propozycją „tchnięcia nowego ducha” w coroczne obchody rocznicowe, a także uatrakcyjnieniem lokalnych uroczystości patriotycznych. Nagrodą dla zwycięzców w poszczególnych konkursach indywidualnych i drużynowych jest 7-dniowy obóz edukacyjno-sportowy w Toporzysku, na który uczniowie pojadą w dniach 17-22 października.
W sobotę 2 października przy kwaterze kleeberczyków na cmentarzu w Turzystwie – który w czasie bitwy był silnym punktem oporu i kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk – została odprawiona uroczysta Msza św. polowa. Po niej odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową, a na mogiłach żołnierzy złożono wiązanki. Kompanię oraz posterunek honorowy wystawił 3. zamojski batalion zmechanizowany. Kolejnym ważnym punktem obchodów było złożenie wieńców przy pomniku „W hołdzie żołnierzom 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. Bohaterom walk o niepodległość i granice, obrońcom Rzeczypospolitej w 1920 i 1939 roku” w Lipinach. Znajduje się on w miejscu, gdzie odbyła się ostatnia konna zbiórka 3 Pułku Szwoleżerów w 1939 r.
Całodniowe uroczystości zakończył tradycyjny już wieczorny capstrzyk kawaleryjski w Kalinowym Dole, przy pomniku poświęconym żołnierzom 3 pułku strzelców konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego poległym w trakcie kampanii 1939 r. Warto przypomnieć, że potyczka w Kalinowym Dole była ostatnią potyczką kampanii wrześniowej – doszło do niej nad ranem 6 października, już po wydaniu przez gen. Kleeberga rozkazu kapitulacji.
W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, jednostki wojskowe, kawaleria ochotnicza, rodziny pułkowe i rodziny kleeberczyków – w tym rodzina gen. Franciszka Kleeberga – a także ochotnicza straż pożarna, młodzież szkolna i oczywiście mieszkańcy, dla których pamięć o tej bitwie jest wciąż żywa. Zgodnie ze słowami dowódcy SGO „Polesie”, który w rozkazie kapitulacyjnym, żegnając się z żołnierzami i dziękując im, napisał: „Wierzę, że staniecie, gdy będzie potrzeba”.