41. ROCZNICA OSTATNIEJ BITWY KAMPANII JESIENNEJ 1939 R.

5
(fragm. „CHŁOPSKA DROGA” NR 83, 1980 R.)
„Po nabożeństwie, jakie odbyło się w kościele w Woli Gułowskiej- miejscowości, gdzie przed 41 laty żołnierzom SGO „Polesie” przyszło złożyć broń, odbyła się wzruszająca uroczystość na pobliskim cmentarzu.

Następnie zebrani udali się do Kocka, by złożyć kwiaty na grobie Generała, a potem wziąć udział w odsłonięciu pomnika… Pomnik Generała Franciszka Kleeberga, granitowa rzeźba artysty Kazimierza Danielewicza. Zarys postaci Generała w rogatywce i w płaszczu wojskowym usytuowany został na szańcu ziemnym w taki sposób, jakby Dowódca ostatniej bitwy obejmował spojrzeniem dawne pole walki.”

22 9 8 6

 

ZDJ. 1- Przed pomnikiem Generała pochyla się sztandar 3 Pułku Strzelców Konnych im. hetmana S. Czarneckiego, sztandar, który przeleżał w ziemi 40 lat! Zakopany 8.IX.1940 r., wydobyty został-w doskonałym stanie-dopiero 5. VII.1980 r.

ZDJ.2-Przy grobie swego Dowódcy płk dypl. T.J. Grzeszkiewicz, szef operacyjny SGO „Polesie”

ZDJ. 3- Te łzy ujmy nie przynoszą! Ksiądz ppłk Franciszek Piwowarski- w środku- kapelan 60 Dywizji Piechoty („Kobryń”), który swój szlak bitewny zakończył pod Wolą Gułowską. Z jego lewej strony -ojciec, Tadeusz Stuleblak, przeor klasztoru Karmelitów w Woli Gułowskiej. Z prawej- ksiądz proboszcz parafii w Adamowie, wsi zniszczonej w ostatniej bitwie wrześniowej.

ZDJ.4- Przed pomnikiem Generała pochyla się sztandar 3 Pułku Strzelców Konnych im. hetmana S. Czarneckiego, sztandar, który przeleżał w ziemi 40 lat! Zakopany 8.IX.1940 r., wydobyty został-w doskonałym stanie-dopiero 5. VII.1980 r.