WOLA GUŁOWSKA- ZACHĘCAMY DO ODWIEDZENIA!

Resized_20200810_083430

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków to unikatowe w skali kraju multimedialne muzeum poświęcone ostatniej bitwie wojny obronnej 1939 roku. W dniach 2-6 października 1939 roku na terenie kilkudziesięciu miejscowości w rejonie Kocka, Serokomli i Woli Gułowskiej Samodzielna Grupa Operacyjna „Polesie” dowodzona przez generał Franciszka Kleeberga stoczyła bój z niemiecką 13 Dywizją Piechoty Zmotoryzowanej, której z odsieczą przyszła 29 Dywizja Piechoty Zmotoryzowanej.  Bitwa pomimo sukcesów militarnych zakończyła się kapitulacją wojsk polskich, która rozpoczęła okres okupacji niemieckiej i sowieckiej.

 

Nowoczesna forma przekazu

Muzeum charakteryzuje spójny i bardzo ciekawy przekaz historyczny, atrakcyjny dla osób w każdym wieku. Możliwe to jest dzięki zastosowaniu licznych multimediów, które  w połączeniu z klasyczną ekspozycją przenoszą odwiedzającego w smutny, ale również heroiczny okres II wojny światowej. Przekaz napotkany w muzeum jest doskonałą lekcją historii, ale również patriotyzmu i postaw obywatelskich.

Muzeum jest integralną częścią Domu Kultury- Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków. Placówka dysponuje także, ciekawą kolekcją etnograficzną związaną z regionem Sali ludowej. Atrakcją dla odwiedzających jest również sala myśliwska oraz kolekcja ornatów z XIX i XX w. Instytucja posiada również wypożyczalnie rowerów, która pozwala na aktywne zwiedzanie tego bardzo atrakcyjnego pod kątem historycznym i przyrodniczym terenu. W określonych terminach placówka organizuje również grę paintball, korzystając ze specjalnie przygotowanego i znajdującego się w jej sąsiedztwie pola.

Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września

Vis a vis Muzeum znajduje się piękne Sanktuarium z wizerunkiem Matki Bożej z Woli Gułowskiej, która otrzymała tytuł Patronki Żołnierzy Września. To sięgające swymi początkami pierwszej połowy XVII w. miejsce jest znanym  w szerokim rejonie obiektem kultu religijnego. Warto dodać, że pełniło również istotną rolę podczas bitwy stanowiąc jeden z głównych punktów zmagań militarnych.

Cmentarz Wojenny w Turzystwie

Na cmentarzu  znajdującym się w Turzystwie znajduje się kwatera, w której spoczywa  83 żołnierzy SGO „Polesie”Spoczywający tam żołnierze zginęli m.in. na terenie Woli Gułowskiej, Turzystwa, Lipin oraz Lasu Gułowskiego. Cmentarz podczas bitwy był silnym punktem oporu i kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Jest on miejscem corocznych uroczystości patriotycznych.

 

Kościół 3kleeb_02_p (1) kleeb_01_p

2019.10.05_Cmentarz Turzystwo_018